Praga Południe- dzielnica, w której mieszkam
Projekt wykonany przez Julię Mroczek
Zachęcam do zapoznania się z materiałem przygotowanym przeze mnie na temat dzielnicy, na której mieszkam- Praga Południe. Dowiedzmy się razem więcej!
Zapraszam serdecznie!
Bardzo serdecznie zapraszam!
PRAGA POŁUDNIE
Praga Południe jest dzielnicą położoną w prawobrzeżnej części miasta Warszawy- miasta stołecznego Polski.
Nazwa “Praga” wzięła się od członu wyrazu “prażyć”. Pierwotnie, oznaczała miejsce wyprażone czy wypalone. Stąd właśnie nazwa Praga- oznaczała osadę założoną na wypalonym lesie!
Pierwsze wsie i osady na terenie obecnej Pragi Południe powstawały w XI- XIV wieku. Były to na przykład: Grochów, Gocław, Kamion (obecny Kamionek), czy Kawęczyn.
W 1656 roku miały tam miejsce walki ze Szwedami. Później, były elekcje królów polskich na terenach Grochowa i Kamionu.
25 lutego 1831 roku odbyła się Bitwa o Olszynkę Grochowską. Miała ona znaczenie dla powstania listopadowego.
Została wtedy po raz pierwszy zorganizowana służba sanitarna przez Karola Kaczkowskiego. (polskiego lekarza, profesora Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie powstania listopadowego- naczelny lekarz armii polskiej.)
Kiedy po zniszczeniach spowodowanymi wojną trwającą w lutym i marcem 1831 roku liczba mieszkańców osiedli Pragi Południe mocno się zmniejszyła. Jednak, niedługo po tym Grochów stał się istotnym podstołecznym osiedlem przemysłowym. Powstały fabryki mydła, świec, wina szampańskiego i nawet parowa pralnia tkanin.
367 lat temu, 10 lutego 1648 roku, król Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie.Dziś to jedna z dzielnic stolicy (po przyłączeniu do Warszawy w 1791 roku).
SASKA KĘPA
W czasie, gdy osiedla Pragi Południe rozbudowywały się, powstawały fabryki, na Kamionku powstała stacja kolejowa, Saska Kępa przez cały wiek XIX oraz na początku XX wieku była miejscem wypoczynku, masowych wycieczek i sielanki dla mieszkańców Warszawy. Przybywali oni tam często drogą wodną korzystając ze swoich łodzi czy kryp.
Wygodna, łatwiejsza i bardziej dostępna komunikacja przez Wisłę była możliwa dzięki otwartemu w 1914 roku "Trzeciego Mostu". Aktualnie, most funkcjonuje pod nazwiskiem Poniatowskiego.
W okresie międzywojennym osiedla Pragi (Grochów, Kamionek) i przede wszystkim Saskiej Kępy znacząco się zmieniły. Stare, budynki, pozbawione większości urządzeń komunalnych zostały przekształcone na nowoczesne, miejskie.
Skupiono się na budowie i unowocześnianiu nowych tras komunikacyjnych. Stawiano również na zabudowę osiedli, gazyfikację czy elektryfikację.
Na przestrzeni wieków nazwa Saskiej Kępy ulegała wielu zmianom. Określenie Kępa wiązało się z jej położeniem na rzece. Początkowo, jej historia wiązała się mocno z dziejami Solca. W XIV wieku znalazł się on we władaniu dwóch mieszczan – Piotra Bruno z Warszawy i Mikołaja Panczatki z Rawy. To oni właśnie sprzedali go potem księciu Januszowi. Tym samym Kępa, jako przyległość Solca znalazła się w obrębie Warszawy. Teorii spiskowych i założeń w tej kwestii było naprawdę wiele. Niektórzy uważali, że Solec wraz z Kępą znajdowały się początkowo na lewym brzegu Wisły, następnie wydzielenie się Kępy jako wyspy i jej stopniową integrację z prawobrzeżem. Inni badacze twierdzą, żeKępa zawsze znajdowała się na prawym brzegu, a połączenia lądowe z Solcem nie istniały. Istniała też hipoteza zakładająca, że Saska była wyspą, łączącą się z lądem podczas suszy.
Skarpa warszawska- co to?
Przychodzę z odpowiedzią!
Skarpa warszawska- zwyczajowa nazwa wysokiej skarpy wiślanej na terenie Warszawy. Skarpa to najbardziej charakterystyczny naturalny element ukształtowania terenu Warszawy, która kształtuje krajobraz i strukturę przestrzenną miasta.
GOCŁAW
Początkowo, Gocław, czyli osiedle w dzielnicy Praga Południe nosiła inną nazwę. Na początku nazwa osiedla brzmiała Gościsław, a najprawdopodobniej była nazwana imieniem pierwszego właściciela. Wieś, bo z początku była to wieś, została założona w IX wieku.
Wieś duchowna Gocław, była własnością prebendalną płockiej kapituły katedralnej w 1542 roku. Gocław został przyłączony do Warszawy w kwietniu 1916 roku. W obrębie osiedli, które się ze sobą połączyły (Gocław, Grochów, Saska Kępa) zamieszkało około 5500 mieszkanców. Rządzili się oni w swoich domowych gospodarstwach, które zazwyczaj nie były piętrowe. Były to zwykłe, drewniane budynki pozbawione urządzeń komunalnych.
PRAGA POŁUDNIE- PIĘKNA DZIELNICA! <3
CIEKAWOSTKA
W DZIELNICY PRAGA POŁUDNIE NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI MAMY WACHLARZE PUNKTÓW HANDLOWYCH I USŁUGOWYCH. NA PRADZE ZNAJDZIEMY ZNANY W CAŁEJ WARSZAWIE, JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH BAZARÓW- BAZAR SZEMBEKA, GDZIE DOSTANIEMY OGROMNĄ, OGROMNĄ GAMĘ PRODUKTÓW . JEST TO ZDECYDOWANIE CHARAKTERYSTYCZNE MIEJSCE PRAGI POŁUDNIE.